De brouwerij in Zoeterwoude, de grootste van Heineken in Europa, heeft in maart 2026 een waterrecord gerealiseerd. Met een waterverbruik van 2,81 liter per liter bier noteerde de brouwerij het laagste niveau ooit. Heineken heeft de wereldwijde ambitie om het waterverbruik in alle brouwerijen te verminderen van 3,2 liter water in 2024 naar 2,6 liter water per liter bier in 2030.
Dankzij slimme innovaties zoals verbeterde reiniging, hergebruik van water en door blikken te spoelen met lucht in plaats van water, boekt de brouwerij in Zoeterwoude goede vooruitgang.
Vaste methode
Heineken werkt wereldwijd in alle brouwerijen met een vaste rekenmethode voor watergebruik. Daarbij telt al het water dat de brouwerij binnenkomt mee, inclusief verliezen die horen bij noodzakelijke zuiveringsstappen. Dat maakt prestaties onderling goed vergelijkbaar en transparant. Het laagterecord van 2,81 liter water per liter bier in maart bij de brouwerij in Zoeterwoude staat niet op zichzelf. Waar de brouwerij in 2023 over een heel jaar gemiddeld nog 3,21 liter water per liter bier gebruikte, was dit in 2024 al teruggebracht tot 3,08 en in 2025 tot 3,01.
Lagere watercijfers
De lagere watercijfers in Zoeterwoude zijn het resultaat van een reeks gerichte innovaties en procesverbeteringen in de brouwerij. Zo is het watergebruik bij schoonmaakprocessen verder teruggebracht door slimmer en korter te reinigen, zonder concessies te doen aan hygiëne. Daarnaast is extra filtratietechnologie toegepast, waaronder aanvullende stappen met o mgekeerde osmose, waarmee water dat eerder verloren ging opnieuw kan worden ingezet in het productieproces. Op verschillende productielijnen zijn installaties aangepast of vervangen om waterloos of met aanzienlijk minder water te koelen en te spoelen, bijvoorbeeld door gebruik van geïoniseerde lucht in plaats van water. Ook wordt restwater uit eerdere processtappen opnieuw gebruikt waar dat veilig en verantwoord kan. Samen met strakkere dagelijkse sturing op waterverbruik per lijn, zorgen deze maatregelen voor structurele waterbesparing in de brouwerij.
Ook de inzet van collega’s is volgens Tjeerd Meijer, directeur van de brouwerij in Zoeterwoude, een belangrijke reden dat het waterverbruik daalt. “Een paar jaar geleden zijn we gestart met een initiatief waarbij we collega’s met een goed idee voor waterbesparing in het zonnetje zetten. Deze waardering werkt aanstekelijk, want collega’s dagen elkaar nu ook uit om ook met slimme ideeën te komen. Het waterrecord van maart is dus voor een groot deel te danken aan de inzet van vele betrokken collega’s.”
Beeldmateriaal aangeleverd door Heineken
Blijf op de hoogte!
Eén keer per week het actuele en relevante cafénieuws in je mailbox? Schrijf je hier in voor onze digitale nieuwsbrief en blijf op de hoogte.